Liiva asumi ajalugu
Liiva, vanema nimega Liiva-Risti, on Nõmme kõige kirdepoolsem, vastu Tallinna piiri asuv osa. Veel XIX sajandi lõpul laius Liival Jälgimäe Mõisale kuuluv männimets, mida läbis Pärnu maantee sellelst hargneva Raudalu (praegu Viljandi) maantee ning Saku mõisa suunduva metsateega. Teeristil, umbes praeguse Silikaadi bussipeatuse kohal, paiknes Risti (Wanaristi) kõrts. Mõnesaja meetri kaugusel Raudalu maantee veeres aga Liiva kõrts. Mõlemad joogikohad on märgitud juba Mellini atlases 1798. aastal.
1870. aastal avati liikluseks Tallinna-Paldiski raudtee, 1900. aastal lisandus veel üks liiklusmagistraal, Tallinna-Viljandi kitsarööpmeline raudtee, millel Esimese maailmasõja künnisel avati Liiva jaam ja peatus.1925. aastal, 13. novembril avati jaamahoones postiagentuur, mis sai nimeks Raudalu, sest Liiva-nimeline postkontor oli Eestis juba olemas. Alles 1930. aasta oktoobris, kui eelmine Liiva suleti, nimetati postiagentuur ümber.
Liivalt siirdus harutee peajaama Nõmme-II kaudu Vääna ja Suurupisse, üle laiarööpmelise raudtee ehitati Rahumäe piiril viadukt. Algselt oli see palkidest, alles 1927. aasta aprillis-mais valmis praeguseni säilinud monoliidsest raudbetoonist rajatis.
Nõmme Liiva asumi areng on tihedalt seotud tööstuse arengu, täpsemalt öeldes silikaattelliste tootmisega. Esimene katse pärineb aastast 1899, mis paraku luhtus alanud majanduskriisi tõttu. Teine ja õnnestunum üritus oli 1910. aastal, kui ettevõte läks insener Oskar Ambergi kätte. Firma toodangut tarvitati muuhulgas ka Estonia teatri ehitusel. Pärast sõdadest tingitud pausi jätkus tootmine 1923. aastal osaühistu Silikat nime all.
1923. aastal tegutses Liival veel teinegi ehitajatele väga vajalik ettevõte - aktsiaselts Liiva-Betoon, kus valmistati tsemendimördist õõnesplokke ja katusekive, betoonist aiaposte ja kaevurõngaid.
Tänavavõrk kujunes selles piirkonnas välja isegi mõni aasta varem kui naabruses asuval Rahumäel. Igatahes pandi Liiva tänavatele nimed 1927. aastal.
Liiva-Ristil tegutsenud seltsidest väärib nimetamist kohapealne Nõmme VTÜ jaoskond - IV pritsijaoskond. See asutati juba 1926. aastal. Aastatel 1939-1941 tegutses Liiva-Ristil Veetarvitajate Ühing, koondamaks elanikkonna jõudu veevärgi sisseseadmisel.
Allikas: "Nõmme Ajalugu" Leho Lõhmus, Kirjastus Koolibri 2006.